ابزار بازیابی چیست و چگونه می توانم  از کلیدهای خصوصی خود خروجی بگیرم ؟

هشدار :         

هرگز عبارت بازیابی (recovery phrase) یا کلیدهای خصوصی (private keys) خود را با کسی به اشتراک نگذارید. هرکسی به این اطلاعات دسترسی داشته باشد می تواند سرمایه شما را بدون اجازه شما بدزدد. کنترل کلیدهای خصوصی به صورت متن ساده در یک دستگاه آنلاین ایمن نیست مگر اینکه خیلی مراقب باشید و این عملیاتی نیست که شما نیاز داشته باشید به صورت متوالی انجام دهید.

 

با استفاده از ابزار بازیابی Ian Coleman می توانید از کلیدهای خود خروجی  بگیرید . این به صورت محلی در مرورگر شما اجرا می شود و کاملاً متن باز (open source) است. هیچ اطلاعات حساسی از طریق اینترنت ارسال نشده است. اگر می خواهید از امنیت بالاتری برخوردار باشید، توصیه می شود فایل HTML  را ذخیره کرده و در دستگاه آفلاین airgap شده  اجرا کنید.

1.     https://iancoleman.io/bip39/را باز کنید. اکیداً توصیه می شود که فایل HTML را ذخیره کرده و در دستگاه آفلاین اجرا کنید.

برای کوین های Aion، Algorand (ALGO)، Decred (DCR)، NEM (XEM)، Smartcash (SMART)، Tron (TRX)، Monero (XMR) و کوین های مبتنی بر  Ethereum، لطفاً برای اطلاعات مهم "coin specific notes" را در پایین بخوانید .

2.    عبارت بازیابی خود را در کادر "BIP39 mnemonic" وارد کنید.

3.    اگر از عبارت عبور اضافی  BIP39 استفاده کرده اید، باید آن را در کادر "BIP39 Passphrase" وارد کنید. در غیر این صورت، آن را خالی بگذارید. این رمز ورود برنامه شما نیست.

4.    کوین مورد نظر برای مشاهده (view)/ خارج کردن (export) را از لیست کشویی 'Coin' انتخاب کنید.

5.    به پایین به بخش 'Derived Addresses' بروید. آدرس خود را پیدا کنید و کلید خصوصی مربوط به آن را کپی کنید. اگر از یک دستگاه تلفن همراه استفاده می کنید، برای دیدن کلید خصوصی مربوطه باید به سمت راست بروید.

 

 

 نکات مهم :

·   نگه داشتن کلیدهای جداگانه به عنوان پشتیبان ضروری نیست، عبارت بازیابی همان چیزی است که شما نیاز دارید.

 

·        توجه داشته باشید که از کلیدها در کجا استفاده می کنید و نحوه انتقال آنها از صفحه به نرم افزار مورد نظر خود را در اختیار داشته باشید. بدافزار موجود در سیستم شما ممکن است قادر به شناسایی کلیدها و سرقت سرمایه شما باشد.

 

·       لیست آدرس ها به همان ترتیب برنامه Coinomi ایجاد می شوند. نیازی نیست که هزاران آدرس را جستجو کنید (مگر اینکه در برنامه نیز از هزاران آدرس استفاده کرده باشید). به عنوان مثال، سومین آدرسی که در برنامه استفاده شده است، آدرس سوم این لیست نیز خواهد بود.

 

·       اگر کوین هایی را با آن کیف پول ارسال کرده اید، ممکن است در آدرس های تغییر  "change"داشته باشید. در بخش "Derivation Path" مقدار "External/Internal" را از 0 به 1 تنظیم کنید تا آدرس های تغییر (change addresses) لیست شود.

 

·       اگر کیف پول شما با segwit به روز شده است، در بخش  Derivation Path صفحه     "BIP84" و "BIP49" را انتخاب کنید تا به ترتیب آدرس "Default" و  "Compatibility"  نمایش داده شود.

 

·       Coinomi به شما امکان می دهد برای هر کوین بیش از یک کیف پول درست کنید. اگر می خواهید آدرس کیف پول ثانویه ای را که ایجاد کرده اید پیدا کنید، روی آن کیف پول در  Coinomi  کلیک کرده و نگه دارید و "... / Account details"را انتخاب کنید. به derivation path آن توجه کنید. مقادیر عددی "purpose"،  "coin" و  "account" در صفحه باید با مقادیر عددی derivation path در برنامه مطابقت داشته باشد.

                                                                                                                                                                                                                   

 

نکات ویژه در مورد کوین :

·    برای کوین های مبتنی بر Ethereum (ETH، ETC، EXP، CLO، MUSIC، MIX، POA) ، گزینه "BIP32" را در بخش "Derivation Path"  انتخاب کنید و "Coinomi" را به عنوان مشتری انتخاب کنید.

 

·   مخصوصا برای  Aion, Algorand (ALGO), Decred (DCR)NEM (XEM)Smartcash (SMART)Tron (TRX) ، از ابزار ما در اینجا استفاده کنید: https://coinomi.github.io/tools/bip39/

 

·   برای Monero (XMR) به ویژه از ابزار ما در اینجا استفاده کنید : https://coinomi.github.io/tools/bip39/  . هنگام انتخاب Monero به عنوان کوین ، کادر متن جدیدی در ابزار با عنوان "XMR Seed Words" مشاهده خواهید کرد. این یک عبارت بازیابی با 25 کلمه است که می توانید در کیف پول رسمی XMR استفاده کنید. اگر چندین کیف پول Monero در Coinomi دارید، مقدار "Account" را در derivation path برای هر یک از آن کیف پول های دیگر تغییر دهید تا XMR Seed Words به روز شود.

 

تلفیق کوین های شما :

اگر تمام کوین ها در یک آدرس واحد باشند استفاده از کلیدهای خصوصی مطمئناً آسان تر است. این بدان معنی است که برای کنترل همه کوین ها به یک کلید خصوصی نیاز است. این باعث کاهش حریم خصوصی شما در برابر تجزیه و تحلیل بلاکچین می شود، اما به عنوان مثال برای مطالبه فورک قبل از تصویر کلی راحت تر است. برای ادغام کوین های خود در یک آدرس واحد، موارد زیر را انجام دهید.

1.    کیف پول کوین هایی را که می خواهید تلفیق کنید را باز کنید.

2.    به صفحه "receive" بروید و آدرس شخصی خود را کپی کنید.

3.    به صفحه "send" بروید و آدرس کپی شده در مرحله قبل را جایگذاری کنید.

4.    دکمه "send all funds" را انتخاب کرده و ارسال کنید.