کارمزهای  BTC به چه صورت است؟

شما 3 کارمزد هزینه متغیر (Low / Normal / High) دارید که به طور خودکار با توجه به وضعیت شبکه بیت کوین تنظیم می شوند. هنگام ارسال، می توانید گزینه کارمزد "Custom" را نیز انتخاب کنید، که همه این موارد را لغو می کند و به شما امکان می دهد مقدار دقیق را  به Satoshi  به ازای هر بایت داده  تراکنش تعیین کنید. (satoshi کوچکترین واحدی است که در بلاکچین بیت کوین ثبت شده است.)

بلاک های بیت کوین فضای محدودی دارند، آنها فقط  می توانند تعداد زیادی تراکنش را در خود جای دهند. زمانی که  ماینرها  انتخاب میکنند  که کدام  تراکنش ها  را در  بلاک ها  قرار دهند،  تراکنش هایی را که کارمزد بالاتری را پرداخت  می کنند در اولویت قرار میدهند. بعضی  از تراکنش ها  فضای  بیشتری را نسبت به  بقیه را اشغال  می کنند، بنابراین صرفاً گفتن اینکه تراکنشی با کارمزد 1000 ساتوشی پرداخت شده است، ماجرا را بصورت کامل نشان نمی دهد.

ماینرها فضای بلاک را تا آخرین بایت بهینه می کنند، بنابراین هر زمان که  در مورد کارمزد ها بحث میشود، مهمترین معیار ساتوشی به ازای هر بایت است (sat / B). با ضرب قیمت sat / B انتخاب شده در اندازه تراکنش به بایت، مقدار نهایی کارمزد نشان داده شده در صفحه تأیید را دریافت می کنید.

 

                                       کارمزد تراکنش = اندازه تراکنش ✕ قیمت به بایت        

فرقی نمی کند که شما 1000 BTC یا 0.001 ارسال می کنید، اندازه تراکنش منحصراً به تعداد ورودی های قبلی شما، تعداد مقصدهای تراکنش و نوع آنها بستگی دارد. همانطور که از تصاویر بالا مشاهده می کنید، یک تراکنش با ارسال 0.0123 BTC دارای کارمزد 710 ساتوشی است، در حالی که ارسال دوم 0.0079 BTC دارای کارمزد 7930 ساتوشی است. همه اینها به ورودی و خروجی استفاده شده در تراکنش بستگی دارد. هر ورودی که خرج می شود بین 68 تا 149 بایت در نظر گرفته میشود (حتی اگر همه ورودی ها از یک آدرس واحد باشد). هر آدرس مقصد را بین 31 تا 43 بایت در نظر میگیرند.

 

به دو مثال  زیر دقت کنید:

1.    یک تراکنش با صرف یک ورودی بومی segwit برای ارسال به 2 آدرس segwit بومی

  ورودی بومی segwit (68 بایت) + مقصد بومی segwit (31 بایت) ✕ 2 = 130 بایت

2.    یک تراکنش 10 ورودی legacy را برای ارسال به 2 آدرس segwit هزینه می کند.

ورودی legacy (149 بایت) ✕ 10 segwit  +  مقصد (32) ✕ 2 = 1554 بایت

 

اگر هر دو مثال فوق از قیمت یک بایت یکسان استفاده می کردند، تراکنش دوم کارمزدی بیش از 10 برابر بیشتر داشت! توجه داشته باشید که هیچ یک از محاسبات بالا مربوط به ارسال مقدار BTC نیست. فقط تعداد ورودی ها و خروجی ها مهم است. تعداد زیاد ورودی میزان تراکنش را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد، به همین دلیل اگر ماینر هستید توصیه می شود که پرداخت های مکرر (اما ارزش بالاتری) داشته باشید. هزینه کرد از آدرسهای بومی segwit اندازه تراکنش را بسیار کاهش می دهد، به همین دلیل توصیه می کنیم همیشه آدرس "پیش فرض" خود را دریافت کنید.

 

تکذیبیه : این مقاله یک ساده سازی برای این موضوع است! اصطلاح "بایت" برای آشنایی و اختصار استفاده می شود، اما در محاسبات با توجه به تخفیف segregated witness  ، از "اندازه مجازی" و "بایت مجازی" استفاده می شود. هزینه های جاری موجود در هر تراکنش نیز نادیده گرفته می شود. اگر می خواهید وارد جزئیات و ریزه کاری  ها شوید، می توانید این، این یا این را بخوانید.

 

اگر می خواهید کارمزدهای خود را به صورت دستی تنظیم کنید می توانید از سایت های زیر استفاده کنید:

 

 

https://bitcoinfees.earn.com/

https://jochen-hoenicke.de/queue/