چگونه می توانم از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه و یا آن را بازیابی کنم؟ اگر تلفنم  را گم کنم چه اتفاقی می افتد؟

قبل از اینکه شروع کنیم...

هرگز عبارت بازیابی (recovery phrase) خود را با کسی یا هر چیز دیگری به اشتراک نگذارید. هرکسی که  آن را در اختیار داشته باشد می تواند تمام وجوه مرتبط با آن عبارت را بدزدد. هرگز اجازه ندهید از کنترل شما خارج شود. هرگز به صورت آنلاین از آن پشتیبان تهیه نکنید. حالا بیایید ادامه دهیم ...

پشتیبان گیری

از آنجا که Coinomi یک کیف پول HD است، تنها چیزی که به عنوان پشتیبان نیاز دارید عبارت بازیابی (recovery phrase) شماست. این لیست ساده کلمات پشتیبان کلیه تاریخچه تراکنش ها و مانده موجودی کوین هایی است که به آن اضافه کرده اید. با رفتن به "تنظیمات / مدیریت کیف پول" می توانید آن را مرور کنید. کیف پول مورد نظر جهت پشتیبان گیری را انتخاب کنید و "Recovery Phrase" را انتخاب کنید (در iOS به "تنظیمات / نمایش عبارت بازیابی" بروید). هر ورودی در صفحه "مدیریت کیف پول" عبارت خاص خود را دارد. با خیال راحت از همه آنها پشتیبان بگیرید. در زیر مثالی از عبارت بازیابی و ترتیب استفاده از کلمات آورده شده است.

تمام 24 کلمه باید به همین ترتیب دقیق یادداشت شوند.

ضروری است که کاربران از عبارات خود پشتیبان گیری مناسبی داشته باشند و هرگز آن را با کسی به اشتراک نگذارند. این موضوع بسیار بسیار مهم است.

 

بعداً، برنامه از شما می خواهد تأیید کنید که عبارت را به درستی نوشتید. هر  کلمه را به ترتیب همان عبارت اصلی از صفحه قبلی انتخاب کنید.

این یک نسخه مخلوط از عبارت است و به عنوان پشتیبان کار نمی کند!

 

ضروری است که از عبارت بازیابی نسخه پشتیبان تهیه کرده و آن را در مکانی امن و خصوصی ذخیره کنید.

ما یک راه حل امنیتی قوی مانند Cryptosteel را توصیه می کنیم که برای محافظت بیشتر از عبارت شما طراحی شده است. همین حالا می توانید با دنبال کردن بنر داخل Coinomi، 12 دلار از راه حل تهیه پشتیبان خود دریافت کنید تا یک کوپن تخفیف برای استفاده در هنگام پرداخت دریافت کنید. اگر اتفاقی برای دستگاه شما بیفتد، تنها چیزی است که می تواند دسترسی به سرمایه شما را بازیابی کند. اگر پشتیبان گیری از عبارت بازیابی را فراموش کردید، لطفا اینجا را بخوانید. هر کسی که به آن دسترسی داشته باشد قادر است بدون اجازه شما کوین ها را جابجا کند. ما به عبارت شما دسترسی نداریم و نخواهیم داشت.

   می توانید آن را روی کاغذ یا مواد بادوام بنویسید و در گاوصندوق نسوز نگه دارید.

   می توانید آن را بصورت آفلاین به صورت دیجیتالی و در یک فایل رمزگذاری شده محافظت شده با یک رمز عبور قوی ذخیره کنید.

   اگر تصمیم دارید آن را به صورت دیجیتال ذخیره کنید، مراقب باشید که هزینه بیشتری دارد و از دستگاه تمیزی استفاده کنید که هرگز آنلاین نبوده است.

 

 

  آن را روی همان تلفنی که Coinomi نصب شده نگه ندارید. اگر تلفن را گم کنید، همه چیز را از دست خواهید داد .

  آن را به صورت دیجیتالی با متن ساده (یا تصویر ساده)، مخصوصاً در سرویس های ابری ذخیره نکنید.

  آن را در جایی که دیگران می توانند ببینند رها نکنید. هرگز آن را با کسی، حتی با ما به اشتراک نگذارید.

 

⚠️ برای امنیت، عبارت Recovery شما هرگز از دستگاه شما منتقل نمی شود. اگر آن را گم کنید، نمی توانیم آن را بازیابی کنیم!

 ⚠️ اگر یک عبارت عبور BIP39 تنظیم کرده باشید (مربوط به رمز برنامه شما نیست)، باید از آن نیز پشتیبان تهیه شود و هنگام بازیابی از آن استفاده شود.

 ⚠️  برای بازیابی کوین هایتان، فقط دانستن رمز عبور یا آدرس های قبلاً استفاده شده کافی نیست. شما باید عبارت بازیابی  (recovery phrase ) داشته باشید!

 


 

بازيابي (Restoring)

اگر تلفن خود را گم کردید یا عوض کردید، یا می خواهید از چندین دستگاه به طور همزمان استفاده کنید، به سادگی Coinomi را نصب کنید و گزینه "restore a wallet" را انتخاب کنید و همه کلمات را به ترتیب وارد کنید. اطمینان حاصل کنید که همه نویسه ها با حروف کوچک تایپ شده اند و بین هر کلمه یک فضای واحد وجود دارد. 3 یا 4 حرف اول هر کلمه را تایپ کنید و پیشنهادی را که ظاهر می شود برای جلوگیری از غلط املایی انتخاب کنید.


گزینه "restore a wallet" را انتخاب کنید.

اگر از Android استفاده می کنید، برای وارد کردن عبارت از صفحه کلید آبی موجود در برنامه استفاده کنید.

 

اگر عبارت عبور BIP39 دارید، \"تنظیمات پیشرفته\"  یا "advanced settings" را در زیر صفحه کلید فعال کنید. گزینه BIP39 یک لایه امنیتی بیشتر برای عبارت بازیابی شما است. این رمز عبور شما نیست، شما آن را در صفحه بعدی تنظیم خواهید کرد. کیف پول در Coinomi به طور پیش فرض بدون رمز عبور ایجاد می شود. آن گزینه را انتخاب نکنید، مگر اینکه دقیقاً بدانید چیست.

رمزهای عبور برای هر دستگاه جداگانه هستند. شما در هر دستگاه  یک رمز ورود  یکسان ندارید و تغییر رمز ورود به سایر دستگاه ها منتقل نمی شود. پس از تعیین رمز ورود و انتخاب کوین هایی  که می خواهید  اضافه کنید، مانده شما پس از تازه سازی یا refresh از سرورهای ما باید در عرض چند ثانیه قابل مشاهده باشد. توکن ها به همان صورت بازیابی می شوند، فقط آنها را از لیست "افزودن توکن ها" اضافه کنید.

 

 

 

اگر پس از بازیابی مشکلی داشتید، می توانید راهنمای ما را بررسی کنید: "من کیف پول خود را با استفاده از عبارت عبور درست بازیابی کردم اما سرمایه ام را نمی بینم". از برخی از اطلاعات غیر ضروری مانند دفترچه آدرس و تاریخچه مبادله پشتیبان تهیه نمی شوند. نسخه پشتیبان کامل در به روزرسانی آینده ارائه می شود.

 

پیام های خطا در هنگام بازیابی

نسخه های دسک تاپ یا iOS ممکن است پیام های خطای متفاوتی داشته باشند، اما همه دلایل احتمالی خطا در زیر ذکر شده است. در صورت بروز خطا، علت و راه حل در اینجا ذکر شده است.

"لیست کلمات خالی است"  ("Word list is empty") :

راه حل : اگر از Android استفاده می کنید، قبل از شروع وارد کردن عبارت خود، صفحه کلید عادی سیستم را ببندید. فقط از صفحه کلید آبی امن ما که در زیر کادر عبارت ظاهر می شود، استفاده کنید و کلمات پیشنهادی را از آن انتخاب کنید. این امر به منظور جلوگیری از "یادگیری (learning)" صفحه کلید عبارت شما یا احتمالاً بارگذاری آن در سرور خارج از کنترل شما است.

"عبارت بازیابی شما تأیید نشد. اندازه لیست کلمات باید ضرب سه کلمه باشد " :

یک عبارت بازیابی فقط می تواند 12، 15، 18، 21 یا 24 کلمه باشد که دارای یک فاصله واحد بین هر یک باشد. بررسی کنید که بین هر کلمه یک فاصله واحد وجود دارد. مطمئن شوید که هیچ کلمه ای را در عبارت بازیابی (recovery phrase) خود تکرار یا فراموش نکرده اید. اگر یک عبارت بازیابی را نوشتید که به این طول نباشد، ممکن است عبارت خود را با یک رمز ورود اضافی BIP39 ایجاد کرده باشید. در این صورت، "Use a BIP39 passphrase" را علامت بزنید و رمزعبور (های) اضافی خود را وارد کنید. (توجه داشته باشید که به طور پیش فرض Coinomi کیف پول بدون عبارت عبور BIP39 ایجاد می کند).

 

صفحه کلید به شما اجازه نوشتن یک کلمه را نمی دهد :

صفحه کلید آبی رنگ برنامه ریزی شده است تا فقط کلمات معتبر بازیابی را بپذیرد. اگر کلمه ای که      می خواهید بنویسید پذیرفته نشده است، به این معنی است که عبارت خود را به درستی کپی نکرده اید        و آن کلمه را با اشتباه املایی تایپ کرده اید. لیست کامل کلمات معتبر را می توانید در  اینجا  مشاهده       کنید.  به دنبال  کلماتی باشید که با  یک یا دو حرف متفاوت هستند،  کلماتی  که به  نظر صدای مشابه   دارند یا کلماتی که شاید توسط صفحه کلیدهای «هوشمند» تصحیح شدند.

 

"عبارت بازیابی شامل کلمات شناخته نشده است. "

راه حل : این خطا به این معنی است که حداقل یکی از کلمات عبارت شما در لیست رسمی کلمات پشتیبانی شده نیست، یا  ممکن است  یک نویسه  بزرگ داشته باشید. ابتدا  مطمئن شوید که همه نویسه ها با حروف کوچک هستند. سپس  می توانید  عبارت  خود  را در اینجا آزمایش کنید زیرا به شما   می گوید کدام کلمه شناخته نشده است. همچنین می توانید لیست کامل کلمات پشتیبانی شده را در اینجا مشاهده کنید.

 

"عبارت بازیابی معتبر نیست. غلط املایی برخی از کلمات را بررسی کنید " :

("Recovery phrase is not valid. Check if some words are misspelled.")

راه حل : این بدان معناست که تمام کلمات عبارت شما معتبر هستند، اما یا به ترتیب اشتباه هستند، یا    اشتباه تایپی یک کلمه را به کلمه معتبر دیگری تبدیل کرده است. این باعث می شود که این عبارت         در کل بی اعتبار باشد. لیست کامل کلمات پشتیبانی شده را در اینجا بررسی کنید و به دنبال کلماتی          در لیست خود باشید که ممکن است غلط املایی داشته باشید، به عنوان مثال "grid" -> "grit",       "awake" -> "aware", "bind" -> "bird"   .  (همه این کلمات به صورت جداگانه معتبر هستند).